HABERLER

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK : ''GÖLBAŞINDA ÇIKAN ANDEZİTLERİ KULLANMAZSANIZ ANDEZİT ALMAM.''
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz:  ''Ankara Taşı'' olarak bilinen ve Ankara civarında bolca bulunan andezit taşında bir sıkıntı olmadığını sıkıntının kontrolleri yapılmadan alınan ve gölbaşında ki andezit ocaklarından çıkarılmayan taşlardan kaynaklandığını ortaya koydu.

Cumhuriyet / Ankara Eki – 20.10.2006

 

ANDEZİT ALIRKEN DİKKAT EDİN HER TAŞ ANDEZİT DEĞİLDİR.

Gökçek yaptığı açıklamada, güzel görünümü ve uzun ömürlü olması nedeniyle başkentin bir çok noktasında andezit taşı kullandıklarını söyledi. Gerçek andezitlerin sağlam olmasına karşın andezit satıcılarının daha çok para kazanmak için kendilerine daha kolay aşınan taşları sattığını belirten Gökçek, ilk kaldırım çalışmaları sırasında konulan bu taşların kısa sürede tahrip olduğunu belirtti. Gökçek, bunun üzerine andezit satıcılarını uyardığını ifade ederek, ''Satıcılara, 'çok para kazanmak için istikbalinizi karartıyorsunuz, bir daha ben Ankara'ya andezit koymam' dedim. Dinleyen olmadı'' diye konuştu.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz: 'Bilimsellikten uzak gerekçeler'

Gökçek'in ileri sürdüğü gerekçelerin bilimsellikten uzak olduğunu belirten TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz ise, ''Ankara Taşı''olarak bilinen ve Ankara civarında bolca bulunan andezit taşının granitten bir eksiği olmadığını bildirdi. Granitin de, andezitin de sağlam ve çürük olabileceğini belirten Cengiz, bunun gerekli testler sonucu tespit edilebileceğini kaydetti. ''Aldığımız andezitler çürük çıktı'' demenin bir belediyeye yakışmadığını ifade eden Cengiz, şunları kaydetti:

''Yarın aldığınız granitler de çürük çıkabilir. Bilimsel yöntemlerle bunun önüne geçmedikten sonra taşları değiştirmek kaynak israfı ya da aktarımı ötesinde bir yarar sağlamaz. Kaldı ki andezit taşı, Ankara çevresinde bolca bulunan, dünya literatürüne Ankara taşı olarak geçmiş değerli bir taş. Ankara çevresinde yaygın granit kaynakları yok. Ne yapacaklar Çin'den mi getirecekler? Ayrıca granit, radyoaktif mineralleri taşıması açısından riskli bir taştır. İnsan sağlığı için zararlı olabilir.''

Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binasından ilk TBMM binasına kadar Ankara'daki birçok tarihi binanın andezit taşından yapıldığına dikkkat çeken Cengiz, ''Bu binalar yapılırken andezit sağlam taştı da, Gökçek'in eline geçince mi çürük çıktı'' diye tepki gösterdi. Cengiz, Ankara kaldırımlarının granitle kaplanmasının lüks olmanın ötesinde israf olduğunu belirterek, Gökçek'in yine ''kendi bildiğini okuduğunu'' ve kendileriyle herhangi bir görüş alışverişi içine girmediğini söyledi.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesi Esnaf Odası Başkanı Hulusi Gürpınar da yaptığı açıklamada, Gölbaşı ilçesinden çıkartılan andezit taşının Cumhuriyet'le birlikte kurulan birçok kamu binasının yapımında kullanıldığını ve bugüne kadar da park ve kaldırım gibi yerlerde kullanılmaya devam edildiğini söyledi. Andezit taşının uzun ömürlü olduğunu ve çabuk yıpranmadığını ifade eden Gürpınar, şunları kaydetti:

''Cumhuriyet'le birlikte kurulan kamu binaları andezit taşından yapılmıştır ve bugün bu binalar halen dimdik ayakta durmaktadır. Ankaralı olduğunu her zaman söyleyen sayın Melih Gökçek, bu davranışı ile Ankara'nın ekonomik getirisine de büyük darbe vurmaktadır. Ankara'nın prestiji olan andezit taşının kullanılmayacağının açıklanması talihsizliktir.''

 

 


HIZLI LİNKLER